Afrika’dan Gelecek El Nino Türkiye’yi Kasıp Kavuracak. Net Tarih Açıklandı

Haziran ayının gelmesiyle birlikte ani sıcaklıklar Türkiye’yi etkisi altına aldı.

Aşırı ısınan hava sonucunda geçtiğimiz günlerde İstanbul’da poyrazın etkisiyle kısmen bir soğuma yaşansa da, alçalan sıcaklıklar bu hafta itibarıyla yeni rekorlarla dönüş yapacak. Meteoroloji kaynakları özellikle çarşamba be perşembe günü görülecek sıcaklıkların Haziran ayı için bir rekor olacağı uyarısında bulunurken, vatandaşlara alınması gereken önlemler için peş peşe uyarılarda bulunuldu.

ÇOK CİDDİ KURAKLIK RİSKİ VAR

Konuya ilişkin önemli açıklamalar yapan Su uzmanı Prof. Dr. Yusuf Demir “Şu anda aldığımız yağışlar veri olarak bizi biraz sevindiriyor. Hala Türkiye’nin belli bölgelerinde ciddi anlamda kuraklık riski var. Bu yağışlar ilkbahar döneminde ekim ve dikim işleri için bir can suyu olarak görüyoruz. Bu yağışlar bir parça bizi rahatlattı. Dünyada bu konuda çalışan uzmanların raporlarına göre bu sene yaz aylarında ‘El Nino’ etkisiyle ciddi bir sıcaklık ve kuraklık riskini yaşayabiliriz” dedi.

“Bunu ihmal etmemiz lazım” diyen Prof. Dr. Yusuf Demir “Yağışları aldık diye rehavete kapılmamız lazımdır. Önümüzdeki günlerde özellikle mayıs ayının sonundan başlayarak haziran ayının sonu ve temmuz aylarında ciddi bir ciddi bir kuraklık riski ile karşı karşıya kalabiliriz. Yaz aylarının kurtarmamız lazım. Yaz aylarında hem içme suları hem de yer altı sularının beslenmesi hem de sulama açısında gerekli su kaynaklarımızın yeterli oranda depolanabilmesi için alınacak tedbirlerden bahsediyorum” diye konuştu.

“SU TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR”

‘El Nino’ sıcak hava dalgasına maruz kalındığı durumunda yaz aylarının zor geçeceğini ifade eden Demir, “Bu sene hala yer altın suları konusunda sıkıntımız devam ediyor. Kış aylarında kar yağışını almadık ama yüzey sularımızın doluluk oranları biraz daha yükseldi. Çiftçilerimizin, metropollerde yaşayan insanların, yerel yöneticilerimizin mutlak suretle yaz aylarına hazır olmaları gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Yusuf Demir “Eğer El Nino etkisi özellikle Afrika üzerinden gelecek sıcak hava dalgasının etkisi Türkiye’yi de ciddi anlamda etkileyeceği tahmin ediliyor. Mayıs ayı sonundan itibaren ciddi kuraklık ve sıcaklık etkisine maruz kalırsak elimizdeki su miktarı bizim için risk teşkil ediyor demektir. İstanbul’da dünkü yapılan ölçümlerde barajlarda yüzde 40’lık bir doluluk oranı var. Halbuki bu rakam geçen sene bu aylarda yüzde 90’nın üzerinde doluluk oranı vardı” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x