ABD’de mahkeme binası, Trump ifade verdikten birkaç saat sonra kundaklandı

Manhattan Yüksek Mahkeme binasında, eski ABD Başkanı Donald Trump ifade verdikten 4 saat sonra yangın çıktı. Yangında 17 kişi hafif şekilde yaralandı, kundakçı gözaltına alındı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, dolandırıcılık davasında hakim karşısına çıktı.

TRUMP, BİNADAN AYRILDIKTAN SONRA YANGIN ÇIKTI

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 250 milyon dolarlık sivil dolandırıcılık davası kapsamında dün Manhattan Yüksek Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. İfade veren Donald Trump, daha sonra binadan ayrıldı. Trump’ın ayrılmasından 4 saat sonra bir kişi Manhattan Yüksek Mahkeme binasını kundakladı. Şahıs, adliye binasının 4. katındaki kağıt evrakları ateşe verdi.

Manhattan Yüksek Mahkemesi’nde Trump ayrıldıktan 4 saat sonra yangın çıktı.

17 KİŞİ YARALANDI

Yangına kısa sürede müdahale edilirken 17 görevli hafif şekilde yaralandı. Mahkeme sözcüsü Al Baker, yangından kaçanlar arasında Trump’ın duruşmasını yakından takip eden yargıç Arthur Engoron’un da olduğunu belirtti. Kundakçı gözaltına alındı.

TRUMP HAKKINDAKİ DOLANDIRICILIK DAVASI

New York Başsavcısı Letitia James, Trump’ın, üç çocuğunun ve şirketinin servetini 3,6 milyar dolar fazla gösterdiğini öne sürdüğü iddianamede, yargıçtan, Trump ve çocuklarının New York’ta bir daha şirket kurmamasını ve 5 yıl boyunca ticari gayrimenkul satın almalarını yasaklamasını, 250 milyon dolar para cezasına çarptırılmasını talep ediyor.

“Emlak sektöründe yıllarca çok sayıda kişi ve kurumu dolandırdığı” suçlamasıyla açılan davada, Yargıç Arthur Engöron, eski Başkan ve “Trump Organization” adlı şirketinin anlaşmalarda ve finansman sağlama evrakında, varlıklarına aşırı değer biçerek ve net servetini abartarak bankaları, sigortacıları ve iş dünyasından kişileri dolandırdığına ilişkin suçlamaların mahkemede görülmesine hükmetmişti.

Engöron, 35 sayfalık kararında, Trump ile şirketinin ve yöneticilerinin, yıllık finansal durumları hakkında sürekli yalan söyleyerek uygun şartlarda kredi ve düşük sigorta primi elde ettiklerini belirtmişti. Suçlamaların onanması durumunda Trump’ın bazı şirketlerinin kontrolü, mahkemece atanan kayyuma devredilebilecek. Trump’ın avukatı Christopher Kişe, kararı “gerçeklerden ve yürürlükteki hukuktan tamamen kopuk” olarak nitelemiş, itiraz başvurusunda bulunacaklarını bildirmişti.

Kaynak: Haberler.com / Dünya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x